Veckans Starta Eget Företag Tips: Skynda långsamt!
Att driva eget är ett marathonlopp! När du kör igång med ditt egna företag, räkna med att du kommer att behöva jobba massor! Det finns så otroligt mycket saker som behöver göras, det tar aldrig slut! Men, du måste också se till att du njuter av din tillvaro som egenföretagare! Det måste vara roligt!
Så se till att inte boka in för mycket i början! Det kan till och med vara så att du måste tacka nej till nya kunder när du känner att du inte hinner med! Ta det lugnt, lova dig själv att göra ditt dagliga arbete njutbart, och automatisera verksamheten mer och mer, sakta men säkert!
Att gå in i väggen redan under din andra månad som egenföretagare, det är ett enormt misslyckande, och du har bara dig själv att skylla om du låter det ske!
Denna video är avsnitt ett 5 i videoserien “Mitt första år som företagare” och den är filmad 5 veckor efter min sista dag som anställd.